• AİLELERİMİZİ TRT CANLI YAYININDA SÜNNET HAKKINDA BİLGİLENDİRDİK. KEYİFLİ BİR SOHBET OLDU. TRT'YE VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDERİM.
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL DENEYİMLİ EKİBİ İLE YÜZÜNCÜ YIL VE MEDİSUN ÇAY YOLU HASTANELERİNDE SAĞLIK HİZMETİ VERMEYE BAŞLAMIŞTIR! İLETİŞİM NUMARASINDAN ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL
  • ÜROLOJİ UZMANI, LAPAROSKOPİK VE ENDOSKOPİK CERRAHİ Endüroloji, Üroonkoloji, Taş ve Tümör Cerrahisi
  • İLETİŞİM HATTIMIZDAN HER KONUDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ...
  • YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN GELEN HASTALARIMIZA DENEYİMLİ EKİBİMİZLE EN MODERN TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ UYGULAYARAK GÜVENLE SAĞLIK HİZMETİ SUNMAKTAYIZ!
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL
Randevu Al
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret2871

TAŞ OLUŞMASINI ÖNLEYEN BESİNLER

BÖBREK TAŞINIZ VARSA DÜZENLİ SU İÇMEKTEN ŞAŞMAYIN!!!


Böbrek taşı oluşumunun bir çok sebebi vardır. Taş analizi yaptırmak tedavi, tekrar taş oluşumunun önlenmesi ve diyet önerileri için çok önemlidir. 

Bazı besinler taş oluşumunun önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

 limon portakal greyfurt

Greyfurt suyu, limon suyu ve portakal suyu içerdikleri sitrat sayesinde taş hastalığını önleyici etkiye sahiptir. Bu meyvelerin suları idrarı alkali hale getirerek taşların çok büyük bir kısmının oluşumunu engellerler (kalsiyum oksalat taşları..) Ancak bu meyveler fosfat cinsi taşların tedavisinde kullanılmamalıdır. 

 Ananas havuç muz

Böbrek taşlarının çok büyük bir kısmı kalsiyum taşlarından oluşur. Lifli gıdalar böbrekten kalsiyum aatılımını azaltarak taş oluşumunun önlenmesinde önemlidir. Ananas içerdiği enizmler sayesinde fibrini yıkar ve taş oluşunumu önlemede etkilidir. A vitamini ve pirofostat da taş oluşumunu engelleyici etkiye sahip olup havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle A vitamini mesane taşlarının önlenmesinde önemlidir. Ayrıca B vitamininden zengin beslenme de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. B vitamini oksalik asidi parçalayarak taş oluşumunu önlemektedir. Muz da bol miktarda B vitamini vardır. 

 mısır püskülü hindistan cevizi nane taş oluşumu önler ıhlamur taş oluşumunu önler

Mısır püskülü idrar söktürücü etkiyle kristallerin birikmesini önler. ayrıca hindistan cevizi de kristallerin çökmesini engelleyerek taş oluşumunu önler. nane ve ıhlamur tüketimi de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. 

Taş oluşumunu önleyen en önemli etken günde 2,5 litre idrar çıkaracak şekilde bol su tüketilmesidir.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74985.7728
Euro6.36106.3865
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°