• AİLELERİMİZİ TRT CANLI YAYININDA SÜNNET HAKKINDA BİLGİLENDİRDİK. KEYİFLİ BİR SOHBET OLDU. TRT'YE VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDERİM.
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL DENEYİMLİ EKİBİ İLE YÜZÜNCÜ YIL VE MEDİSUN ÇAY YOLU HASTANELERİNDE SAĞLIK HİZMETİ VERMEYE BAŞLAMIŞTIR! İLETİŞİM NUMARASINDAN ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL
  • ÜROLOJİ UZMANI, LAPAROSKOPİK VE ENDOSKOPİK CERRAHİ Endüroloji, Üroonkoloji, Taş ve Tümör Cerrahisi
  • İLETİŞİM HATTIMIZDAN HER KONUDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ...
  • YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN GELEN HASTALARIMIZA DENEYİMLİ EKİBİMİZLE EN MODERN TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ UYGULAYARAK GÜVENLE SAĞLIK HİZMETİ SUNMAKTAYIZ!
  • DOÇ.DR. MEHMET BİLGEHAN YÜKSEL
Randevu Al
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret2871

İNMEMİŞ TESTİS (KRİPTORŞİDİZM)

İnmemiş Testis (Kriptorşidizm) nedir?

Yunancada, gizli testis anlamına gelen Kriptorşidizm (İnmemiş Testis) erkek çocuklarda en sık görülen doğumsal anomalidir. Kriptorşidizm prematürelerde % 30-35, normal zamanında doğan bebeklerde % 3 oranında görülür. Doğum ağırlığı ne kadar düşükse inmemiş testis sıklığı artmaktadır. Prematüreler zamanla kilo almaya başladıkça testis inmeye başlar. 
 sol inmemiş testis

Normal zamanında doğan bebeklerde ilk birkaç ayda spontan iniş oluşur. Spontan oluşacak inişler genellikle ilk 6 ay içinde gerçekleşir. Bu yüzden en uygun operasyon zamanı 6. ay ve sonrasındaki en uygun dönemdir. İnmemiş testis % 70 olguda sağda,  % 10 iki taraflı ve  % 15-20 palpe edilemeyen testis şeklindedir.
İnmemiş testislerin %62-74 ü inguinal bölgede, %8-24 ü preskrotal, %8-10 u intraabdominal ve %8-12 ektopik yerleşimli olduğu görülmüştür.

İnmemiş testiste, testisin bulunduğu yerler:

 inmemiş testis lokalizasyonları
Fizik muayene  rahat ve sıcak bir ortamda yapılmalıdır. Testis muayenesi ayakta, yatarken ve otururken yapılabilir.  Bimanuel muayene üst iliak krestten skrotuma doğru hafifçe sıvzlama şeklinde yapılır. Muayenede testis hafif bir traksiyonla skrotuma geliyor ve burada kalıyorsa retraktil testis olarak adlandırılır.

Görüntüleme yöntemi olarak en sık utrasonografi kullanılmaktadır. Ultrasonografi testis inguinal kanalda veya superfisiyal inguinal yerleşimli ise yararlı olabilir. Palpe edilemeyen testislerde BT ve MR sıklıkla yapılsa da kesin tanı tanısal laparoskopi ile konulur.  
İki taraflı palpe edilebilen testislerde 3 ila 6 ay beklenebilir ve sonrasında orşiopeksi ameliyatı yapılmalıdır. Tek taraflı inmemiş testislerde hormonal tedavi önerilmemelidir. Bu olgularda hemen orşiopeksi ameliyatı yapılmalıdır. Bilateral palpe edilemeyen testislerde hCG stimülasyon testi negatif ise testisler yok olarak kabul edilebilir, test pozitif ise diagnostik laparoskopi ve sonrasında laparoskopi yardımlı orşiopeksi yada standart orşiopeksi yapılabilir. Bazı atrofik testislerde orşiektomi gereklidir.

İnmemiş testis tedavi edilmezse testis kanseri ve kısırlık gibi durumlarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Testislerde oluşabilecek histopatolojik değişiklikleri önlemek için orşiopeksi ameliyatı 1 yaşından önce yapılmalıdır. 

Retraktil testiste  ise aralıklı gözlem, bazı olgularda hCG ile hormonal tedavi yapılabilir. 

Anahtar Kelimeler: İnmemiş testis, kriptorşidizm, çocuk, hasta, retraktil testis, mehmet bilgehan yüksel, üroloji, üroloji uzmanı, keçiören hastanesi, ankara, keçiören, Türkiye, mehmet yüksel, dr,drmehmetyuksel,
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74985.7728
Euro6.36106.3865
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°